გაკვეთილის გეგმის ფორმა და შეფასების რუბრიკა
მასწავლებლის სახელი,გვარი: მარინა
თათოშვილი
საგანი: ქართული,როგორც
მეორე ენა
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი/ Vკლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
8
გაკვეთილის თემა:
ტრანსპორტი – დამხმარე მანქანები
Ø გაკვეთილის
მიზანი:მოსწავლეებს
ეცოდინებათ დამხმარე ტრანსპორტის
დანიშნულება და თუ როგორ უნდა მოიქცნენ საჭიროების შემთხვევაში ;
Ø შეძლებენ ტექსტიდან სასურველი ახალი
ინფორმაციის მოძიებას და ძველ
მათთვის ნაცნობ ინფორმაციასთან დაკავშირებას
(ცოდნის გამთლიანება);
ესგ-ს
მიზანი:
ქ.მ.V.5. მოსწავლეს შეუძლია შინაარსის
გასაგებად სათანადო სტრატეგიების გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ილუსტრაციების საფუძველზე მშობლიურ ენაზე გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის
შინაარსის შესახებ;
·
ცდილობს უცნობი სიტყვების, გამოთქმების
დამოუკიდებლად ამოცნობას ნაცნობ სიტყვიერ თუ არასიტყვიერ ელემენტებზე დაყრდნობით(კონტექსტი,ილუსტრაცია);
ქ.მ.V.
9. მოსწავლეს შეუძლია ილუსტრირებული შემეცნებითი ხასიათის ტექსტების
წაკითხვა და გაგება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
აკავშირებს სათაურს ტექსტის შინაარსთან;
·
ეძებს და პოულობს, რომელ რუბრიკას, ქვესათაურს
უკავშირდება ილუსტრაცია, მისი წარწერა;
·
ამოიცნობს, რომელ რუბრიკაში, ტექსტის რომელ
ნაწილში უნდა ეძებოს ესა თუ ის ინფორმაცია
ქ.მ.V.21. მოსწავლეს შეუძლია მარტივ ინტერაქციაში მონაწილეობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
პასუხობს ნასწავლი ტექსტის შინაარსის გარშემო დასმულ მარტივ კითხვებზე;
|
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო(წთ)
|
|
|
1
|
საორგანიზაციო
საკითხების მოგვარება.
გაკვეთილის
თემის და მიზნის გაცნობა(პრეზენტაციის საშუალებით)
აქტივობა
1: დაასახელეთ
მოცემული სამი სიტყვის ,,თვითმფრინავი, ავტობუსი,
გემი” გამაერთიანებელი
სიტყვა
ეს არის ტ – – – – – – – – ი
აქტივობა 2. რა
მსგავსებაა და რა განსხვავებაა ტრანსპორტის ამ სახეობებს შორის (გონებრივი იერიში)
აქტივობა 3. ააწყვეთ
პაზლები და დაასახელეთ რა სურათი მიიღეთ
|
გონებრივი
იერიში –
წინარე ცოდნის
გააქტიურება;
ვარაუდების გამოთქმა;
მოტივაციის აღძვრა;
პრაქტიკული მეთოდი
|
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
ჯგუფებში
|
ფორმატი,
მარკერი,
ბარათები კითხვებით,
პაზლები
|
3წთ
2წთ
3წთ
3წთ
|
|
|
2
|
აქტივობა 4.
მინი ლექცია დამხმარე მანქანების შესახებ
https://www.youtube.com/watch?v=vr6ZUWbARPA
ვიდეოზე დაყრდნობით
მოსწავლეები ასახელებენ დამხმარე მანქანებს(ქართულ ან მშობლიურ ენაზე)
|
კითხვა,
ტექსტიდან ძირითადი ინფორმაციის
გამოყოფა
|
საერთო საკლასო
|
https://www.youtube.com/watch?v=vr6ZUWbARPA
|
8წთ
|
|
|
3
|
აქტივობა
5. წაიკითხეთ ტექსტი
და შეასრულეთ დავალებები.
–ბარათებზე აღნიშნეთ ის მანქანები რომელიც შეგხვდათ ტექსტში;
|
ტექსტზე მუშაობა.
ინფორმაციის ამორჩევა
|
ინდივიდუალური
|
ბარათები წარწერებით;
|
5წთ
|
|
|
4
|
აქტივობა
6. წინა
დავალებაში თქვენ ააწყეთ პაზლები და გამოგივიდათ ერთ–ერთი დამხმარე მანქანა. მოძებნეთ ტექსტში ამ მანქანის შესახებ ინფორმაცია,
და გააკეთეთ მინი პრეზენტაცია: რა დანიშნულება აქვს და როგორ უნდა მოვიქცეთ საჭირო
შემთხვევაში
აქტივობა 7.
ბარათებზე მოცემულია დამხმარე მანქანის დანიშნულების შესაბამისი ფრაზები
წაიკითხეთ ხმამაღლა და შეუსაბამეთ
მანქანებს
აქტივობა
8. ,,ტყუილი თუ მართალი“ ყოველი მცდარი წინადადება გაასწორეთ
აქტივობა 9. თითოეულმა
ჯგუფმა აირჩიეთ ბარათი და
მოამზაეთ მინი პრეზენტაცია
1.
რა ნომერზე უნდა დავრეკოთ როცა გვჭირდება
სახანძრო, სასწრაფო დახმარების ან პოლიციის გამოძახება?
2.
რა უნდა ჩავაწერინოთ გამოძახების დროს?
3.
რომელ მანქანებს აქვთ სასიგნალო ციმციმა და
საყვირი და რისთვის ჭირდებათ?
აქტივობა
10. (ენობრივი აქტივობა)
დააკავშირეთ და აღმოაჩინე წესი
|
მინი პრეზენტაცია
ინფორმაციის დახარისხება
ინფორმაციის დაზუსტება (გაგება)
ტრანსფერისათვის მზადება
ლექსიკურ ერთეულებზე დაკვირვება
|
წყვილებში
ინდივიდუალურად
საერთო საკლასო
ჯგუფურად
წყვილებში
|
ბარათები წარწერებით;
ბარათები
ილუსტრირებული ტექსტი.ბარათები.
ბარათები
|
3წთ
3წთ
2წთ
5წთ
3წთ
|
|
|
5
|
აქტივობა 11. წაიკითხეთ დიალოგები და ამოიცანით, ვის ურეკავენ
და რა დახმარებას სთხოვენ, რომელ დამხმარე
მანქანაზეა საუბარი
|
სიტუაციის იმიტაცია
|
ინდივიდუალური
|
დიალოგები
|
5წთ
|
|
|
შეფასება
|
განმავითარებელი
|
თვითშეფასების
რუბრიკები
|
||||
|
ჯგუფის წევრის მუშაობის შეფასების ცხრილი
|
|||
|
კრიტერიუმები
|
არასოდეს
|
იშვიათად
|
ყოველთვის
|
|
მოსწავლე კარგად აცნობიერებს საკუთარ ფუნქციას ჯგუფში
|
|||
|
მოსწავლე პასუხისმგებლობით ეკიდება საკუთარ ფუნქციას ჯგუფში
|
|||
|
მოსწავლე საუბრობს კონსტრუქციულად, საკითხი
სირგვლივ
|
|||
|
მოსწავლე ყურადღებით უსმენსსხვებს
|
|||
|
მოსწავლეს შეუძლია განსხვავებული აზრის აღიარება და აზრის გამოხატვა
ს ხვისი შეურაცხყოფის გარეშე
|
|||
|
მოსწავლეს შეუძლია კომპრომისზე წასვლა ჯგუფის ინტერესებისათვის
|
|||
|
მოსწავლე სამუშაოს ასრულებსდროულად და ხარისხიანად
|
|||
No comments:
Post a Comment